موضوع خواب عمیق مبحثی است که قرن ها روی آن صحبت شده و میتوان گفت همواره دغدغه بزرگی برای انسانها بوده .

بعد از کارهای سخت روزانه بدن نیاز به خواب و استراحت عمیق دارد. یکی از عواملی که بر روی خواب عمیق تاثیر گذار است میزان خستگی شماست اما فقط این نیست .  افکار روز ، اضطراب ، نگرانی و فکر کردن در مورد آنچه باید روز بعد انجام شود نیز به عمق خواب شما تاثیر می گذارند.  عمیق و خوب خوابیدن بسیار در عملکرد روزانه شما و سلامتی جسمی شما اهمیت دارد .

یک مطالعه جدید نشان داده است که افرادی که عمیق تر میخوابند، طول روز احساس خوشبختی و اطمینان بیشتری دارند. اما واقعاً چقدر به خواب نیاز داریم؟ و چگونه می توانیم سریعتر در شب بخوابیم؟

چقدر به خواب عمیق نیاز دارم؟

اگرچه خرد متعارف به ما می گوید شبانه به هشت ساعت خواب عمیق نیاز داریم ، اما این برای همه صدق نمی کند. میزان استراحت مورد نیاز شما بسیار فردی است. نکته اصلی این است که هنگام بیدار شدن چه احساسی دارید ، احساس شما تحت تاثیر انواع مختلف خواب شما است.حدود 75% زمان خواب معمولی و 25% زمان خوابی است که شما در حال رویا دیدن هستید .

موارد بیشتر

خواب عمیق مهمترین حالت برای احساس استراحت و سالم ماندن است. آمارهای اخیر نشان می دهد که یک فرد بالغ سالم تقریباً هر شب از 1 تا 2 ساعت خواب عمیق برخوردار است. شما می توانید با یک برنامه خواب یا یک ردیاب تناسب اندام خود را کنترل کنید .

مغز نسبت های صحیحی را در مقادیر موردنیاز خود اختصاص می دهد  و اگر از خواب بیدار می شوید احساس طراوت کردید پس به اندازه کافی خوابیده اید. تحقیقات جدید نشان می دهد که تعداد بهینه ساعات در واقع هشت ساعت است . آکادمی پزشکی خواب آمریکا تجزیه و تحلیل داده های زمان خواب را انجام داده و نتیجه گرفته که اگر به طور منظم کمتر از هفت ساعت وقت داشته باشید ، می توانید بیشتر در معرض فشار خون ، دیابت ، سکته مغزی و سایر اختلالات قلبی عروقی و متابولیکی باشید.

آلیسون کالن ، متخصص تغذیه ای در A.Vogel با این نظر موافق است. او می گوید دستیابی به کمتر از هفت ساعت خواب در هر شب باعث می شود که احتمال سرماخوردگی در شما بیشتر شود تا اینکه هشت  ساعت بخوابید. وی گفت: “یک ساعت اضافی در شب باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود ، شما را در مقابل اثرات استرس مقاوم تر کرده و فرآیندهای التهابی را کاهش می دهد.”

آیا بین خواب مردان و خواب زنان تفاوت وجود دارد؟

خانومها اکثرا از اینکه همسرشان خواب بهتری در شب دارد متعجب هستند. خوب اکنون شواهد علمی برای توضیح آن وجود دارد. دانشمندان دریافتند که ساعتهای شبانه روزی زن و مرد متفاوت است.

خوب خانوما، اگر میخواهید خواب بهتری داشته باشید موارد ذیل را رعایت کنید :

 • بر استرس های خود غلبه کنید :

راب هادسون یک متخصص تغذیه و نویسنده کتاب The Art of Sleeping است. وی بیان میکند که : استرس مزمن طولانی مدت بیشترین تأثیر را در سیستم ایمنی بدن شما دارد و می تواند منجر به افسردگی ، اضطراب و فشار خون بالا و همچنین خطر حمله قلبی و سکته مغزی شما شود.

مبارزه با استرس طولانی مدت و عواملی که باعث ایجاد آن شده اند یک فعالیت یک شبه نیستند بنابر این با استفاده از مشاوره درمانی ، به شما کمک می شود تا علل استرس خود را برطرف کرده و در دراز مدت خواب بهتری داشته باشید.

 • نوع مناسب لباس خواب را انتخاب کنید

به گفته پروفسور جیسون الیس ، مدیر مرکز تحقیقات خواب نورثمبریا: انتخاب شما برای لباس خواب بسیار در کیفیت خواب شما تاثیر گذار و مهم است.

این محقق استدلال كرد كه انتخاب لباس شب، هنگام خواب برای تنظیم دمای بدن بسیار مهم است.

او توصیه می کند که پنبه یا ابریشم را انتخاب کنید زیرا ، “این دو به شما امکان می دهند نفس بکشید و به تنظیم دمای بدن شما کمک می کنند.”

در ادامه وی افزود: بخصوص در زمان یائسگی، زنان در شب دچار گرگرفتگی می شوند و انتخاب لباس خواب مناسب می­تواند این مشکل را تا حدود زیادی تنظیم کند.

 • یک پتو سنگین را امتحان کنید.

اخیراً پتوهای سنگین  محبوبیت زیادی پیدا کرده است ، زیرا مردم برای رفع استرس و کمک به خوابیدن آنها را خریداری می کنند. آنها ساخته شده اند تا وزن را به طور مساوی  بر روی بدن شما توزیع کنند و با این کار به شما کمک کنند تا از احساس در آغوش گرفته شدن لذت ببرید. تحقیقات انجام شده از سال 2015 حاکی از آن است که یک پتوی سنگین مخصوص به کسانی که دچار بی خوابی هستند ، کمک می کند تا الگوهای خواب خود را تغییر و بهبود بخشند.

 • تاریکی را در آغوش بگیرید

نور یک “دزد” خواب معمول است ، بنابراین روی یک جفت پرده خوش پوش ، که اتاق را تاریک نگه می دارد ، سرمایه گذاری کنید.

همچنین می توانید برای حفظ نور و آرامش چشم در هنگام خواب ، روی یک ماسک چشم با کیفیت خوب سرمایه گذاری کنید.

 • مراقبه خود را امتحان کنید

آلیسون کالن ، متخصص تغذیه می گوید: “هرچه نفس می کشید ، به سیستم عصبی پاراسمپاتیک سیگنال می دهید تا به بدن شما دستور دهد تا آرام شود. تمرینات تنفس ، به موجب آن نفس طولانی تر از نفس کشیدن ، شما را مانند ذن حفظ می کند.”

 • خود را خواب آلود کنید

رنگ های غنی مانند بنفش ، طلایی یا قرمز شما را تحریک می کند و در نتیجه خواب ضعیفی ایجاد می کنند. اتاق خواب هایی که به رنگ آبی تمایل دارند بهترین فضا برای استراحت هستند، و همچنین رنگ های سبز و زرد ملایم.

 • از درجه حرارت بدن خود آگاه باشید:

احساس گرما بیش از حد در شب می تواند به خواب بی قرار و بیدار شدن منجر شود. دمای ایده آل بین 16 تا 18 درجه است  و ملافه تخت شما می تواند ارتباط زیادی با این داشته باشد که آیا شما به دمای مناسب می رسید یا نه.

دکتر فرانکی جکسون- اسپنس ، یک متخصص خواب که با مارک ملافه DUSK مشغول استفاده از مدل های جدید تختخواب است ، گفت: ملافه های نازک به شما کمک می کنند تا خواب بهتری داشته باشید.

 • در طول روز مقداری ورزش کنید.

یک ساعت ورزش یا فعالیت سبک مثل پیاده روی در طول روز به شما کمک می کند که شب بهتر بخوابید.

دلیل این امر است که ورزش به ملاتونین معروف به هورمون خواب کمک می کند تا موثرتر عمل کند.

 • در خرید بالشت مناسب بسیار دقت کنید .

یک بالشت با تکنولوژی بالا می تواند با اطمینان از گردن و ستون فقرات شما مراقبت کرده و  در نهایت  به کیفیت خواب شما کمک کند.

پوشش 100٪ پنبه ای بالشت های حرفه ای جریان هوا را افزایش می دهد ، بنابراین همیشه در سمت خنک بالش می خوابید.

 • از محیط های پر سر و صدا بپرهیزید:

سر و صداهای ناگهانی خواب را مختل می کند. دو جداره بودن پنجره ها باعث کاهش نویز خارجی می شود ، اما گزینه ارزان تر یک جفت گوش گیر مناسب است.

 • حواس پرت کن ها را از خود دور کنید :

اتاق خواب باید پناهگاهی برای آرامش شما باشد ، بنابراین تلفن همراه ، رایانه ، تلویزیون و هر چیز دیگری را که احتمال می­دهید شما را از خواب دور کند و یا شما را از خواب بیدار کند را از اتاق خواب خود دور کنید .